Co zainwestować w pieniądze na spokojnie

, po spadku stóp procentowych, klasyczne obligacje i depozyty bankowe nie są już tak atrakcyjne. Skok inflacji może łatwo zmniejszyć wydajność tych narzędzi do zera. Inwestycje walutowe są związane z konkretnym ryzykiem, a na rosyjskim rynku akcji zmienność jest wysoka, co nie jest wygodne dla wszystkich inwestorów.

Co powinien już inwestor, który nie chce już podążać za ciągle zmieniającym się strumieniem wiadomości i potrzebuje schronienia dla jego kapitału w wysokich warunkach inflacyjnych? Jakie narzędzie może zapewnić mu spokój i silny sen?

Im wyższa inflacja, tym wyższy dochód

Najbardziej niezawodne narzędzie inwestycji w rubli pozostaje OFZ, których płatności gwarantowane są przez państwo. Jeśli państwo gwarantuje zwrot w wysokości nie więcej niż 1,4 miliona rubli według depozytów, to dla OFZ może to być dowolna kwota. Jednak Classic ofz daje teraz nie więcej niż 9%, aw przypadku inflacji skokowej realna wydajność może być ujemna.

na Moskwie Exchange Istnieją OFZ, które pozwolą Gwarantuje ochronę kapitału przed inflacją-to jest Of-in. Wartość nominalna tych obligacji jest indeksowana przez kwotę inflacji z 3-miesięcznym opóźnieniem, a kupon jest wypłacany według stawki 2,5% wartości nominalnej. Zatem przy każdej inflacji inwestor będzie w stanie uzyskać rentowność wyższą niż oficjalny poziom wzrostu IPC.

Oto wyniki, że najkrótsze uwalnianie OFZ-in 52001 w 2021-2022

w 2021 r. Wyniki były doskonałe. W 2022 r., Z powodu 3-miesięcznego opóźnienia, rentowność zwolnienia opóźniła się w stosunku do inflacji w pierwszych miesiącach, Ale po ustabilizowaniu tempa wzrostu cen szybko dogoniła poziom docelowy. Zatem Ofz-in jest bardziej korzystne na duże odległości, ponieważ skoki inflacyjne nie są natychmiast odzwierciedlone w cenie wartości nominalnej.

Ale na przykład podobny harmonogram rentowności, oczyszczony cen rynkowych. Dobrze odzwierciedla skuteczność bezpośredniego mechanizmu indeksowania wartości nominalnej.

Wydanie 52001 z spłatą w sierpniu 2023 r. Może nie być bardzo skuteczne, jeśli w pierwszej połowie 2023 r. Nowy skok inflacji. Aby chronić się przed upośledzeniem, inwestor powinien rozważyć dłuższe 52002, 52003 i 52004.

Wszystkie te kwestie są obecnie tańsze niż wartość nominalna, ponieważ inwestorzy sprzedają je na tle deflacji. Ale deflacja ma tymczasowy efekt, a cena obligacji za spłatę spłaty będzie wyższa.

Aby uzyskać najlepszy wynik, warto kupić OFZ, aby IIS uzyskać jeden z dwóch rodzajów odliczenia podatku: wkładu lub rezultatu finansowego. Ponadto OFZ-in rozszerza korzyść z długoterminowej własności papierów wartościowych.

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published.