Przegląd na tydzień: złoto, olej, kryptowaluta-Forex

Złoto

Notowania złota nie zostały ustalone na $1 500. Optymizm związany z Brexit i nadchodzące negocjacje między Chinami i Ameryką ograniczyli wzrost aktywów.

Złoto jest jednym z najskuteczniejszych instrumentów finansowych w ciągu ostatnich dwudziestu miesięcy. Jednak teraz jest to handel w małym korytarzu. W drugim kwartale tego roku całkowity popyt na inwestycje wzrósł znacząco, ze względu na gwałtowny wzrost zakupów przez wiodące banki centralne o 50%. Jednocześnie popyt spekulacyjny był na stosunkowo niewielkim poziomie.

Stosunek podaży i popytu na złoto znacząco zmienił się w trzecim kwartale tego roku. Spekulacyjny popyt wzrósł o 150-200 ton. Było to ułatwione przez konflikt chińsko-amerykański, a także niepewność związaną z Brexit. Poziom popytu spekulacyjnego w trzecim kwartale był tak wysoki, jak podczas kryzysu zadłużenia w strefie euro, który rozpoczął się w 2011.

Statystyki światowej Rady złota za trzeci kwartał 2019 prawdopodobnie wykazują spadek wolumenu zakupów dokonywanych przez banki centralne. Nie może być powrót do średniej wartości od 2012, czyli 150 ton. Taki scenariusz zmniejszyłoby zakupy o około 75 ton w trzecim kwartale.

Wzrost wartości złota w trzecim kwartale 2019, a także trudna sytuacja w gospodarce światowej, doprowadziły do spadku popytu na wyroby jubilerskie. Popyt spadł do niskich w 2011 i 2016. Osiągnął 450 ton.

Rynek przedmiotowego metalu szlachetnego jest obecnie regulowany głównie przez spekulacyjny popyt i wtórne procesory złota po stronie podaży. Banki centralne znacząco zmniejszały aktywność. Jeśli ceny metali nadal rośnie, mogą stać się sprzedawców netto, co znacznie zwiększy podaży. Popyt na biżuterię może również wykazywać silny spadek. Notowania metali powinny powrócić do wartości, w których popyt zostanie odzyskany. Odgrywa to ważną rolę w podtrzymaniu długofalowego rajdu.

Ważnym czynnikiem w krótkim okresie będzie rozwiązanie problemu Brexit, który może się zdarzyć na 31.10.2019. Nowe opóźnienie lub wyprowadzenie Zjednoczonego Królestwa z UE bez porozumienia mogłoby doprowadzić do zwiększonego zainteresowania aktywami pozbawionych ryzyka. Istnieje również możliwość, że banki centralne przyłączą się do spekulantów, co znacząco zwiększy notowania metali.

Prognozujemy, że w nadchodzącym tygodniu złoto wzrośnie do następnego oporu: 1500, 1502, 1505, 1510 i 1515 USD.

Oleju

WTI częściowo przywrócił swoje cytaty po spadku, co wydarzyło się tydzień wcześniej. Stało się to na tle optymistycznego perspektyw negocjacji chińsko-amerykańskich. Donald Trump powiedział, że czwartek spotkanie było sukcesem. Atak na irański zbiornikowiec miał również pozytywny wpływ na wzrost cen ropy naftowej.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna ponownie obniżyła swoją prognozę do 1 000 000 baryłek dziennie w 2019 i do 1 200 000 w przyszłym roku. Uaktualniono również prognozę na zwiększenie liczby przesyłek innych niż OPEC do 400 000 baryłek dziennie.

Protesty w Ekwadorze również wspierały ceny ropy naftowej. Ekwadorski prezydent Lenin Moreno zniknął dotacje na paliwo. Spowodowało to falę niepokojów. Rząd musiał przejść od stolicy do miasta Guayaquil. Demonstranci przejęli kilka wiertniczych, produkujących około 165 000 baryłek dziennie. Jest to prawie jedna trzecia całkowitej produkcji Ekwadoru. W środę, lokalna firma Państwowa ogłosiła działania siły wyższej dla swoich operacji handlowych.

Irański cysterna został zaatakowany pod koniec ubiegłego tygodnia. Został trafiony przez dwie rakiety, podczas gdy statek był u wybrzeży Arabii Saudyjskiej. Ta sprawa może ponownie zwiększyć napięcia między krajami Bliskiego Wschodu. USA planuje wysłać dodatkowe siły do Arabii Saudyjskiej. Jest to konieczne do zmniejszenia napięć w regionie. Obecnie ryzyko polityczne może być potężnym czynnikiem wpływowym na wyższe ceny surowców. Jednocześnie prognozy popytu pozostają niskie.

Znaczna część państw uczestniczących w porozumieniu w celu ograniczenia produkcji ropy naftowej nadal stale nadrobić plan produkcyjny. We wrześniu produkcja surowców przez członków kartelu wynosiła 38% poniżej ustalonego poziomu. Dla krajów spoza OPEC, liczba ta wynosiła 10%. Wniosek ten jest sporządzony na podstawie sprawozdania opublikowanego przez międzynarodową agencję energetyczną. Umowy obejmują zobowiązanie do redukcji produkcji o 1 200 000 baryłek dziennie do końca marca 2020 od października 2018. Z tych, 228 000 są w Rosji.

Przesyłki surowców OPEC były rekordowo niskie z 28 800 000 baryłek. Głównymi przyczynami tego ataku były ataki na infrastrukturę naftową Arabii Saudyjskiej. W wyniku ataku, surowce spadły do 1 500 000 baryłek dziennie. Jest to najniższa wartość w ciągu ostatnich 10 lat. We wrześniu tego roku, Arabia Saudyjska stanowiły około 1 000 000 baryłek dziennie całkowitego spadku. Wenezuela również znacznie pogorszeniu podaży jako zakład.

Prognozujemy spadek wartości WTI do oporu: 54,00, 53,60, 53,30, 53,00 i 52,50 USD.

Kryptowalut

E-rynek walutowy pozostaje w globalnej tendencji niedźwiedzi. W tym samym czasie, wartość wielu aktywów była stabilna w zeszłym tygodniu, i był utrzymywany z dalszego spadku. BTC osiągnęła $8300. ETH wzmocnił się w $182. Ripple osiągnął $0,276. Całkowita kapitalizacja rynku cyfrowego pieniądza wynosi $224 000 000 000.

Systemy płatnicze MasterCard, Visa i Stripe, jak również eBay, opuścił projekt e-Coin Libra, który Facebook miał zamiar zwolnić. Visa powiedziała, że będzie monitorować i oceniać sytuację. Ich ostateczna decyzja wynika z kilku czynników. Wśród nich zdolność nowej platformy do przestrzegania zasad regulatorów finansowych. Czynnik ten spowodował, że inni uczestnicy wycofują się z transakcji.

Dyrektor naczelny Calibra powiedział, że szanował decyzję MasterCard i Visa, aby przenieść datę ich połączenia z projektem. Wierzy, że odejście takich silnych partnerów nie wskazuje, czy projekt Libra nie powiodło się. PayPal również opuścił go.

Amerykańskiej Komisji papierów wartościowych i Giełd powiedział gram monety są papiery wartościowe. 171 inwestorów uczestniczyło w sprzedaży tokenów TON. Z tych, około 40% są Amerykańscy mieszkańcy. Telegram oficjalnie nie sformalizował ICO. Regulator jest pewien, że jest to naruszenie prawa amerykańskiego.

SEC jest już w stanie zabezpieczyć tymczasowy zakaz sprzedaży monet gram do amerykańskich mieszkańców, i złożył pozew przeciwko korporacji. Sesja sądowa jest zaplanowana na 24.10.2019.

Uważa się, że Telegram zmieni datę premiery platformy i będzie działać w ramach programu projektu Blockstack. Jest to kwestia uzyskania zatwierdzenia przez Komisję w ramach przepisu “A”. W takim przypadku obie firmy muszą płacić kary. Oczekuje się, że umowy inwestorskie uruchomią sieć TON w ostatnim dniu października. W przeciwnym razie, 1 700 000 000 USD funduszy inwestorów będzie musiał zostać zwrócony. Przed sporem SEC, Anchorage i Coinbase areszcie ogłosili zainteresowanie gram.

Uruchomienie Bitcoin ETF z bitowe został również zakazane przez regulator. Według przedstawicieli agencji, produkt ten nie jest zgodny z przepisami mającymi na celu zapobieganie manipulacjom. Przedstawiciele spółki uważają, że wynik sporu z regulatorem jako całością jest dla nich optymistyczny. Zamierzają przedłożyć kolejną aplikację w przyszłości.

Mamy prognozy, że BTC osiągnie znak 8 350, 8 400, 8 500, 8 700 i $9 000. Notowania ETH mogą osiągać następujące poziomy: 185, 187, 190, 192 i 195 USD, podczas gdy Ripple ma na celu 0,280, 0,287, 0,290, 0,295 i $0,300.