Ropa może powtórzyć wzrost na giełdzie

Ceny ropy Brent w poniedziałek przekroczyły 63 USD za baryłkę po raz pierwszy od stycznia 2020 roku. Wzrost od początku miesiąca wynosi ponad 15%. Ropa naftowa staje się coraz droższa, wspierana przez szereg czynników, ale przede wszystkim poprzez zmniejszenie zagrożenia popytem na surowce ze strony coronavirus.

” Zakłady na przyspieszenie ożywienia aktywności gospodarczej pchają ceny ropy naftowej w górę. Spadek amerykańskiej waluty w kontekście optymizmu rynkowego jest jedną z najlepszych mieszanki dla wyższych cen ropy naftowej” – stwierdzili analitycy fxPro. Według Bloomberga, popyt na ropę w USA wzrosła, jak rafinerie zwiększyć wielkość rafinacji, oczekując środków stymulacyjnych w celu wsparcia ożywienia gospodarczego i popytu na paliwo. Wprowadzenie szczepień koronawirusowych na całym świecie, a także spadek częstości występowania chorób, nadal pchają ceny ropy naftowej do nowych maksimów.

Duże otwarte zainteresowanie opcjami rozmów na ropę Brent tworzy warunki wstępne dla promieniowania gamma, co przyczyniło się do wzrostu amerykańskiej giełdy latem 2020 r., pisze ProFinance, powołując się na Bloomberga.

Handlowcy zauważają, że obecny wolumen otwartej pozycji w opcjach połączeń “wokół pieniędzy” jest wyraźnie wysoki według historycznych standardów. To stwarza perspektywę “gamma-skwiz” podobne do tego, co zaobserwowano na rynku akcji w USA latem-jesienią. Wszystko to zwiększa atrakcyjność rynku ropy naftowej w oczach zarządzających aktywami, którzy od początku tego roku zainwestowali około 6 miliardów dolarów w zakup kontraktów terminowych i opcji kupna na Brent. Latem ubiegłego roku główni gracze agresywnie wykupili opcje kupna out-of-money na akcjach wiodących firm technologicznych, takich jak FAANMG (Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Microsoft i Google), a tym samym zmusili sprzedawców (dealerów) do zabezpieczenia ryzyka związanego z zakupem aktywów bazowych, przesuwając go w górę. Citigroup prognozuje, że ropa Brent osiągnie 70 USD w ciągu 6-12 miesięcy i WTI 68 USD. Spadek podaży w stosunku do popytu znajduje odzwierciedlenie na rynkach fizycznych ze zwiększonym strukturalnym backwordification, które “zachęca do dodatkowych wpływów finansowych do ropy naftowej”. 

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published.