Rynki idą w dół na ostrożność inwestorów

Światowe rynki akcji we wtorek przeważnie wyglądały negatywnie ze względu na trudności gospodarcze związane z utrzymującą się trudną sytuacją z koronawirusem w różnych krajach. Amerykańskie indeksy wzrosły głównie dzień wcześniej. Nie śledząc ich, azjatyckie giełdy spadły we wtorek o 2,1% do głównych indeksów, ponieważ inwestorzy obawiają się perspektyw pakietu stymulacyjnego dla gospodarki USA.

Nowy prezydent USA Joe Biden zaproponował wcześniej środek stymulujący w wysokości 1,9 biliona dolarów. Projekt został poparty przez przywódców Demokratycznych w Kongresie. Ale inwestorzy obawiają się problemów z przyjęciem pakietu lub znaczne zmniejszenie pakietu ze względu na brak poparcia ze strony Republikanów w Senacie.

Obawy przed koronawirusem wywierają również presję na rynki. Częstość występowania wciąż rośnie, a wiele krajów rozszerza środki kwarantanny, co ma negatywny wpływ na działalność gospodarczą. W szczególności rząd Japonii może przedłużyć system awaryjny dla 11 prefektur, wprowadzony w styczniu, o kolejny miesiąc.

rynki europejskie również nadal spada. Inwestorzy zwrócili uwagę na słowa szefa rady naukowej Francji, specjalisty w dziedzinie immunologii o możliwości trzeciej blokady w kraju ze względu na powszechną dystrybucję tam nowych szczepów coronavirus. Ponadto Astra’eneca ogłosiła znaczne zmniejszenie liczby przesyłek szczepionek do Unii Europejskiej w pierwszym kwartale tego roku ze względu na spadek liczby produkowanych szczepionek. BioNTech i Pfizer odnotowały również spadek dostaw z powodu prac budowlanych w zakładzie w Belgii.

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published.